Dámske sandále a šľapky - suchý zips
Kožené sandále na suchý zips - bledoružové
Štýlové kožené sandále na suchý zips - viacfarebné
Výpredaj
AkciaFinal Sale
Štýlové sandále - tmavomodré
Výpredaj
AkciaFinal Sale
Sandále sú zrelé dámy
Sandále existujú s ľudstvom takmer od počiatkov. Je to druh obuvi, ktorý, hoci primitívne, ale predsa len využívali už civilizácie pred tisíckami rokov a jasne to dokazujú aj nálezy zo starých pohrebísk. Aj v starom Egypte, považovanom za matku civilizácie, možno nájsť múmie, pochované s niekoľkými pármi sandálov a šľapiek. Nie je to náhoda, veď starí Egypťania verili, že smrťou sa nič nekončí, naopak začína, preto si do hrobiek nechali uložiť všetko, čo budú v novom živote potrebovať. A bez sandálov to, teda aspoň u urodzených Egypťanov, nešlo. Egypťania mali sandále z palmových listov a papyrusu. Niekedy sú dokonca viditeľné na nohách egyptských sôch a na reliéfoch. Tam možno nájsť aj funkciu tzv. nosičov sandálov. Podľa Herodota boli sandále papyrusu súčasťou požadovaného a charakteristického odevu egyptských kňazov.
V starovekom Grécku boli sandále najbežnejším typom obuvi u žien. Tým, že väčšinu času trávili doma, sandále sa stali aj pohodlnou domácou obuvou. Grécke sandále sa vyznačovali množstvom remienkov, ktorými sa bezpečne pripevnili k nohe. Vrch sandálov bol zvyčajne z farebnej kože. Podrážky boli vyrobené z hovädzej kože, ešte lepšej kvality a tvorené niekoľkými vrstvami. V starom Ríme si obyvatelia vyrezávali čižmy a sandále so zložitým dizajnom.
Ten, kto si sandále privlastnil najviac, boli práve Gréci. Nakoniec, slovo sandále pochádza z gréckeho výrazu σάνδαλον: sándalon.
Staroveké levantské sandále („biblické sandále“) boli vyrobené z nespracovanej kože a suchej trávy a mali šnúrky alebo povrazy vyrobené z jednoduchých lacných materiálov. Aj keď niekedy sa pridali zlaté alebo strieborné korálky a dokonca aj drahokamy.
V Európe je pár historických sandálov z papyrusových listov zdokumentovaný zhruba spred 1500 rokov. Aj keď išlo viac-menej o skorú verziu flip-flopov z rôznych materiálov.
Ako si vybrať tie svoje
Hoci sandále od svojho prvého použitia dodnes prešli výraznými dizajnovými a materiálovými zmenami, jeden očakávaný atribút im zostal – majú byť pohodlné a svojho nositeľa alebo nositeľku nemajú na nohe obťažovať. V opačnom prípade ste si ich nevybrali správne. Pretože sandále nohu z veľkej časti obnažujú, je dôležité aby časti topánky, ktoré na nohu priliehajú, boli pevné a vaše kroky neohrozili. Noha sa nemá hýbať natoľko, aby sa z remienkov vyšmykla, preto si treba správne vyskúšať, ako sandál drží prsty, chodidlo a členok. Je už len na Vás, koľko „voľnosti“ v podobe strihu sandálov nohe doprajete. Odborníci radia, aby ste si nevyberali sandále, v ktorých sa noha príliš hýbe až stráca. Napriek tomu je možno dobré vyskúšať si aj model, ktorý je zhruba o pol čísla väčší ako to, čo bežne nosíte. Celé chodidlo by malo byť v súlade s podošvou (nevytŕčať, ale ani nemať veľa prázdneho miesta), vzpriamene stojíte.
Každý rok zažiarte s novými
Sandále sú síce veľkou slabosťou a botníkovým hitom každoročne medzi ženami, ale netreba zabúdať aj na pánov. Tiež sú okamihy, kedy sa potrebujú cítiť uvoľnene, štýlovo a moderne. Dámy si vyberajú podľa farieb, výšky podpätkov, s platformou, klinovou podrážkou, s okrúhlou špičkou, uzavretou špičkou atď atď. Páni sú pragmatickejší. Štýlová farba, udržateľný materiál, rýchle zapínanie (suchý zips) a nadčasovosť. Sandále sú voľnočasová obuv, pri ktorej sa dá pokaziť iba jedno, a síce skombinovať ich s ponožkami. Nech k tomuto módnemu faux pas nedôjde ani len v ošiale dovolenky!